Utrzymanki lubiące seks, ale jeszcze bardziej lubiące pieniądze.
Sprawy rodzinne: rodzice dążący do zapewnienie córce nie tylko majątku, ale też odpowiedniego poziomu pożycia. Przełomowy gest rodziców polegający na solidarności z nią, a nie z bogatym zięciem.
M.J.
Fikcyjne małżeństwa, zawierane tylko dla tytułu szlacheckiego, bardzo popularne w klasie wyższej.
Sztuka przypomina serial telewizyjny, porusza najbardziej oczywiste tematy, wątki (bogaty, starszy mężczyzna, młoda żona i przystojny kuzyn).
Melodramaty, telenowele brazylijskie itp.
A.K.
Dramat można połączyć ze współczesnym zjawiskiem galerianek.
Zawieranie małżeństw dla pieniędzy wciąż nie jest niespotykane, niestety. Osobom, które interesuje prowadzenie rozważań o zawieraniu małżeństw dużo starszych panów z dużo młodszymi paniami, polecam media, które, co jakiś czas, obiega taka rewelacja.
Być może jakimś tematem do wyciągnięcia jest próba opowiedzenia o takim rodzaju miłości, o ciele, o starości, o zachłanności (o byciu łasym nie tylko na majątek, ale też na młodą skórę).
K.W.
PROBLEMY / MOŻLIWOŚCI AKTORSKIE
Brak uwag.
M.J.
Brak uwag.
A.K.
Papierowe postaci, trudno będzie wtłoczyć do nich krew.
K.W.
PROBLEMY / MOŻLIWOŚCI INSCENIZACYJNE
Brak uwag.
M.J.
Brak uwag.
A.K.
Jak zrobić coś z niczego? Takie pytanie może się pojawić przy próbie inscenizacji.
K.W.
UWAGI DODATKOWE
Moim zdaniem bardzo antyfeministyczny dramat. O młodej, głupiutkiej kobiecie, która tylko narzeka, a decyzje za nią podejmują albo rodzice, albo mąż, albo kuzyn (przyszły kochanek). Dramat ukazuje bezwolną dziewczynę, której każdy używa do swoich interesów.
Rodzice są interesujący: bronią prawa córki do nocy poślubnej, choć wydali ją za barona, żeby się wzbogacić.
M.J.
Brak uwag.
A.K.
Być może nie jest to moja wrażliwość, nie inspiruje mnie ten dramat. Oczywiście można się boksować, ale kluczowe pytanie, jak zawsze, brzmi: po co? Skoro mamy tyle doskonałych, nieinscenizowanych jeszcze dramatów, a amatorzy obyczajowych, bezpiecznych tekstów zawsze się w końcu jacyś znajdą.
K.W.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
DATA POWSTANIA
1922
WYDANIE
Sokolicz Antonina, Nazajutrz po ślubie, Spółka Nakładowa „Odrodzenie“, Lwów, 1922